"Cestování je život"

PŘIDEJ SE

Každého jednou za čas omrzí sedět doma - tak se zvedni - vyber si jednu z těchhle akcí a vyraž společně se mnou. Pokud by tě něco zajímalo a v popisu akce jsi to nenašel - tak mi napiš.
 

Výpravy a expedice 2019

Sri Lanka + surf

02.02 - 16.02 | 15.04 - 30.04 | 01.11 - 15.11

Pokaždé, když kousneš do štrúdlu nebo si dáš perník, jíš kousek Srí Lanky. Ostrova, který je zásobárnou koření pro celý svět a téměř výhradním dodavatelem skořice. Ostrova, kterému se zaslouženě říká perla Indického oceánu, což si uvědomují taky cestovatelé, kteří Srí Lanku zakrátko zařadí mezi nejpopulárnější místa jako Thajsko nebo Bali. Než se tak stane a místní vymění pěstování pepře a vanilky za provozování plážových rezortů, je ten správný čas se sem zajet podívat.

Srí Lanka je ostrovem s největším počtem volně žijících slonů na světě, místem, kde si ze stromu utrhneš čerstvý banán a napiješ se z kokosového ořechu - tedy pokud ho zvládneš otevřít :-)

Srí Lanka je taky místem, které mi přirostlo k srdci, takže tady trávím zimu - pokud mě chceš potkat mimo vypsané akce, tak spolu můžeme zasurfovat na Srí Lance - jsem tady až do května :) Mrkni na můj surfhouse a přijeď mě navštívit! 

www.villacoconut.com

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Survival - Norsko

13.06 - 20.06.2019

Norsko - téměř čtyři sta kilometrů za severním polárním kruhem - ostré hory, které se zvedají z úzkých fjordů, azuro tu během pár minut může vystřídat vichřice, pár značených tras, ale jinak divoká příroda a pro tebe to nejlepší hřiště :-)

Survival je hra, taková, kterou jsi ještě nehrál, taková, díky které se poznáš, zjistíš, kde jsou tvoje limity, a zažiješ skvělé věci se svým parťákem.

Pokud jsi schopen ujít denně cca 20 km, tak bys měl tuhle akci po fyzické stránce zvládnout v pohodě. Survival ale není jen o překonávání vzdáleností, ale také o spolupráci = budeš mít parťáka - buďto se s ním přihlásíš, nebo ti ho vybereme z řad ostatních přihlášených. To hlavní jsou pak úkoly - musíš jich splnit co nejvíce: Vykoupat se v jednom z fjordů? Postavit vor ? Stopovat soba? Nasbírat jahody? Možná... Právě úkoly, orientace v terénu, rozvrhnutí postupu a sladění se svým parťákem dávají téhle akci jedinečnou atmosféru :-) 

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Lofoty a nejvyšší hora Švédska

31.05 - 13.06.2019

Čistá příroda, to je to, co mě napadne, když projíždím Švédskem a Norskem za polárním kruhem. Jedeš autem a koukáš na ty nekonečné lesy, vodopády a fjordy s vodou, do které chceš skočit... Nejlepší na tom je, že se nebudeme jen koukat :) Zažiješ chladné severské počasí, nekončící den, kdy nazapadne slunce, poplavíš se přes fjordy, vylezeš několik vrcholů, včetně nejvyšší hory Švédska - Kebnekaise, kde budeme stanovat v divoké přírodě, pít vodu z čistých řek a koupat se pod vodopády.

Strávíme taky několik dní v národní parku Sarek, kde budeš spát v opravdové divočině, brodit divoké řeky za polárním kruhem a vařit na ohni. Přes den Tě čekají výstupy na místní ostré vrcholy a syrová, čistá a nedotčená příroda Švédska - a to je podle mě něco, co bys měl vidět a zažít.
Jako třešničku na Skandinávii si dáme Lofoty. Když na Lofotech vyjde počasí, tak neznám asi hezčí místo... Přespíme na Kvalvika beach, kterou znáš z dokumentu Na sever od slunce, vylezeme dvě nádherné hory, hecneme koupání v moři a zajdeme do Vikingské vesnice. Dobrodružství čeká!

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Sibiř a Altaj

05.07 - 21.07.2019

Co tě napadne, když se řekne Sibiř? Tajga, lesy, medvědi, Transsibiřská magistrála, Bajkal, zima? Neboj, všechno bude :)

Jelikož kontrasty si člověk zapamatuje nejvíce, tak naši výpravu začneme v Moskvě. Omrkneme Rudé náměstí, zkontrolujeme, jestli je Lenin pořád ještě mrtvý, koštneme něco vodky a vyrazíme dál na východ!

Čeká tě Asie a Rusko - jinými slovy Sibiř, ale ty tam nepojedeš zatrest, ale dobrovolně. Což je dobře, protože na to nejsou v Rusku zvyklí a proto je na Sibiři turistů jako máku :)  Na Altaji tě čeká 5-ti denní trek, který prověří tvou fzickou zdatnost, medvědi, třítisícové vrcholy a denně cca 20 km s batohem na zádech. Odměnou ti bude panenská příroda, nádherné výhledy, horská jezera, úžasné skalní štíty Altaje a ledovcové vrcholy zdejších čtyřtisícovek. Pokud přežiješ, tak tě čeká druhá část akce - přesun na Bajkal!

Dva dny v ruských vlacíh - tedy na Transsibiřské magistrále, kde můžeš prověřit, zda se dodržuje zákaz konzumace alkoholu v ruských vlacích :) Rusko je nejen veliká země, ale má taky svoji hloubku, to poznáš na Bajkale - nejhlubším jezeře na světě. Projdeme a projedeme Krugobajkalskou železnici po břehu Bajkalu, dojedeme maršutkama až na ostrov Olchon, abychom tam hledali místního šamana v trenkách, projeli se UAZem a přespali na pláži. 

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Kavkaz - Elbrus 5.642 m.n.m.

08.08 - 19.08.2019

Elbrus, vrchol, který má spoustu horolezců ve svém hledáčku, jedná se totiž o nejvyšší horu Evropy! Spousta lidí by se mnou mohla polemizovat. Já ale respektuji přirozenou geografickou hranici, kterou je hlavní hřeben Kavkazu. Jako důkaz může být nutnost ji vylézt pro dokončení projektu 7 summits :-). Zároveň je i nejvyšší horou Ruska. Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. Minulý rok jsme výstup absolvovali náročnou severní cestou. Tento rok zvolíme trošku jinou strategii :) Rozhodli jsme se, že ti v roce 2019 dáme o trochu větší šanci na úspěch. Půjdeme totiž normálkou z jihu. 


I přesto, že z jihu chodí největší počet lidí má výstup z této strany nezpochybnitelné výhody. Jedná se o objektivně nejbezpečnější cestu, technicky i fyzicky je výstup nejjednodušší a šance na úspěch je této strany zdaleka nejvyšší! Pořád se ale jedná o 5642m vysokou horu, a proto není dobré ji podceňovat! Abychom se namlsali i krásné krajiny okolo, bude výstupu předcházet aklimatizační 5 ti-denní trek. Zavede tě do východních svahů Elbrusu. Společně přejdeme dvě třítisícová sedla, prozkoumáme opuštěné doliny, hluboká údolí, přejdeme ledovec a hlavně vylezeme na 2 vyšší třítisícové vrcholy Čatkara 3888m a Mukal 3899m. Co k tomu říci? Zvu tě na Kavkaz - na nejvyšší horu Evropy!


Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Gruzie - Kavkaz a Svanetie

20.08 - 31.08.2019

Expedition Club opět vyráží do Gruzie! Naše kroky povedou do mystické Svanetie. Podnikneme trek, který bude mít dvě etapy. První úsek je čtyřdenní trasa z Ghebi do Ushguli, která vede starou, zarostlou a zapomenutou cestou, kdysi spojující tyto vesnice. Ghebi leží v regionu Racha a Ushguli je perlou Svanetie. Tyto dva regiony oddělují strmá sedla a divoká údolí, zarostlá bujnou vegetací. Jelikož je tato cesta náročná na orientaci a často je nutné se doslova prosekávat porostem, dobrodružství v pravé divočině je zaručeno. Nebude nouze o strhující panoramata kavkazských čtyřtisícovek a z nich pomalu stékajících zvrásněných ledovců. Zcela určitě nás nemine ani setkání s divokou zvěří a pohostinnými domorodci. Druhou etapou bude již o něco známější trasa z Ushguli do Mestie, okořeněná výhledy na Shkharu (nejvyšší horu Gruzie) a další pětitisícové kopce.

Lidé v Gruzii jsou velmi pohostinní a jsem si jist, že nebudou chybět ani četná pozvání na "čaču" nebo alespoň místní čaj. Zvu tedy všechny, kdo chtějí zažít pravou divočinu a na vlastní kůži okusit dotek Kavkazu. Zvu všechny, kteří se nebojí vydat se do míst, která nejsou pro každého! A nezapomeň, trocha společných trablů je jednou z mála věcí, která dokáže osm jednotlivců proměnit v jednu partu. My této proměně dopomůžeme pečlivým výběrem členů.

Akci si můžeš zarezervovat na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Irán - Damavand 5.610 m.n.m.

12.09 - 26.09.2019

Írán - země, kde nemají cizince rádi, a hlavně ty ze západu! No, tak tohle není pravda. Vlastně jsem v žádné jiné zemi nezažil od místních lidí větší vstřícnost, pohostinnost, projevy sympatií a zájem o to, odkud přicházím. Íránci mě v dobrém slova smyslu šokovali a chci, abys tenhle "šok" mohl prožít i ty.

Írán je zemí jako stvořenou pro výpravy Expedition clubu, je tu bezpečno, lidé jsou vstřícní, turisty tu moc nepotkáš a jsou tu nádherné hory. A právě hory budou naším hlavním cílem. Naším cílem totiž není nic menšího než zdolat všechny tři nejvyšší vrcholy Íránu! Zvládneš to?

  • Sabalan (4811 m n. m.) je třetí nejvyšší hora. Je o metr vyšší než Mont Blanc. Je to vyhaslá sopka, která není příliš složitá ke zdolání. Nahoře tě čeká sopečné jezero, perfektní výhledy a dole po sestupu termální lázně :-)
  • Alam-kuh (4850 m n. m.) je druhá nejvyšší hora Íránu a její severní stěna je íránskou nejvyšší stěnou. Je natolik obrovská, že se tu dá provozovat bigwallové lezení. My ovšem na vrchol vystoupáme pohodovou jižní cestou.
  • Vrcholem naší výpravy bude dobytí nejvyšší sopky Asie. Damávand (5610 m n. m.) je nádherná hora a paradoxně ke své výšce nás až na vrchol dovede turistická stezka, která tě prověří sirnými výpary. Za odměnu se okoupeme v Kaspickém moři a dáme skvělou vodárnu a kebab v Teheránu :-)

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Turecko - Ararat 5.137 m.n.m.

28.09 - 07.10.2019

Cílem naší výpravy bude vystoupat na Ararat, nejvyšší horu Turecka, která svým dokonalým kuželovitým tvarem sopky přitahuje pozornost člověka už od biblických časů. Bájný Ararat je totiž místem, kde podle knihy Genesis přistála Noemova archa po potopě světa. Ověřit kořeny tohoto příběhu se vydalo i několik seriózních archeologických expedic v 19. a 20. století, avšak nepodařilo se objevit žádné průkazné nálezy. Nicméně díky této pověsti, vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na biblickém příběhu kus pravdy nebo ne, to necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství na jeho svazích, ale proto, že je to překrásná hora a protože toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka na vlastní kůži. Chceme si vychutnat dech beroucí výhled a nasát bájnou atmosféru. Chceme vyzkoušet, jaké jsou podmínky v nadmořské výšce nad 5000 m a posunout si metu zase o nějaký ten metr výš (či dál).

Vrchol Araratu leží ve výšce 5137 m nad mořem. Nepatří mezi vyloženě náročné hory, i když nic podceňovat nemůžeme. Vrcholek hory je i v létě obalený ledovcem, takže půjde o poctivý výstup na pětitisícovku. Před výstupem samotným strávíme dva dny a jednu noc na hoře Mont Zor Dagi (3196 m), abychom se lépe aklimatizovali. Oproti minulému roku pojedeme na podzim, protože v létě jě tu nesnesitelné vedro!

Co na to říkáš, přidáš se k nám na další výpravu do míst, která nejsou pro každého? 

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Omán - přechod pouště

06.12 - 18.12.2019

Naaarodil se Kristus Pán, veselme se... České Vánoce a tradiční vůně doutnajícího františka! Houbelec - ve skutečnosti vůně Ománu, protože právě Omán je jeden z největších producentů kadidla, ze kterého děláme homolky vánočních františků!

A kadidlo není jedinou voňavou záležitostí Ománu - při cestování po téhle zemi ucítíš vůni kardamonu, šafránu a hřebíčku a ochutnáš datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo shuwu. Do auta si s sebou koupíme gril a budeme si užívat grilování barakud, žraloků a tuňáků na liduprázdných plážích. A potom, co si ugriluješ super rybku, počkáme si na líhnutí želviček - protože zdejší pláže jsou jedno z největších líhnišť karet - no a taky ty malé pašáky doprovodíme do moře ne? :-)

Krom skvělého jídla a koupání se želvami tě čeká taky putování jednou z největších písečných pouští - Wahíba sands. Máš na to abys se mnou putoval přes vysoké duny, zdolal obrovská vedra a noční chladné podmínky? Máme v plánu ujít napříč pouští přes 60 km! Celá tahle super akce bude v offroadech = máme 4x4, takže se připrav na neskutečné přejezdy pouště i třítisícových hor!

Akci si můžeš zarezervovat na stránkách Expedition clubu REZERVACE

Arménie

30.08.2019 - 09.09.2019

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťaství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach, místo kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány, země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. 

Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :)

Více info a rezervace na stránkách Expedition clubu REZERVACE
Babí léto na Poloninách

23.10 - 28.10.2019

Krásně zbarvené stromy, kam se podíváš, hory, lesy a čistý vzduch, co ti dělá radost při každém nadechnutí - to jsou poloniny na podzim, ty poloniny, které byly kdysi součástí i našeho státu. Není příhodnější chvíle k návštěvě než teď, na oslavu 101. výročí založení samostatného Československa.

Vezmu tě objevit Koločavu - místo kde žil a loupil Nikola Šuhaj, budeme si povídat nad sklenkou vodky s místními o jejich tvrdém životě, pojídat šťavnatý šašlik a zapíjet ho čajem z bylinek, nasbíraných na svazích kopců a uvařený na plotně na peci. V říjnu budou poloniny zbarveny do široké palety barev a ty si užiješ parádní podzimní opékání buřtů, popovídáme s chlapy co tahají dřevo z lesa, přespíme u místních na seníku a vypijeme nejeden stakančík vodky :) Podkarpatská Rus je nádherná, lidé prostí, chudí, ale neuvěřitelně přátelští, jestli chceš vidět jedno z nejkrásnějších míst Evropy, rád tě tam vezmu!

Akci si můžeš zarezervovat na stránkách Expedition clubu REZERVACE